Logo
Print this page

2018 South Simcoe Rosters

2018 South Simcoe Rosters
Rate this item
(0 votes)

All teams are final; we have tried to accommodate as many friend requests as possible while still trying to keep the division fair. Please note that team rebalancing may be very difficult considering we have teams coming from different areas of our region. It is impossible to have a strong player from Barrie move to an Innisfil or Bradford teams (or vice a versa) considering they have signed up to play on a specific area and day. This goes for all divisions.

There may be teams that currently have vacant coaching positions. If your child is placed on one of these teams and you wish to help out please send Jennifer McMillan an email.

Coaches will contact their teams once instructed by our administration. Even though a schedule is posted it is still tentative and hasn’t been finalized by the all municipalities.

Please ensure that all players have the EQUIPMENT. Referee’s will not allow the children to play if any of these items are missing.

SQUIRT DIVISION (2012-2013)
ORANGE
 B. Smeets
 B. Cyr
 C. Catallo
 L. Barter
 L. Cyr
 N. Sutton
 Q. Paolucci
 
YELLOW
 C. Roncone
 T. Crossley
 I. Quesnel
 M. Black
 N. Porretta
 O. Ranich
 R. Noble
 
BLUE
 A. Cortese
 B. Pigott
 E. Siggens
 E. Elder
 E. Graham
 G. Dennis
 M. Cattaruzza
 R. Martin
GREEN
 B. Johnston
 G. Evans
 J. Anderson
 J. Campo
 T. MacLellan
 V. Forgione
 A. Berlino
 G. Ward
BLACK
 G. Barton
 C. Barton
 S. Emmink
 B. Angiola
 Z. Gilman
 C. Roach
 W. Davidson
 
RED
 M. Kramaric
 A. Abayon
 L. Cole
 L. Chymycz
 G. Chymycz
 E. Clarke
 C. Rallis
 
TYKE DIVISION (2010-2011)
RED WINGS
coach: VACANT
 J. Lewandowski
 B. Barter
 J. McCoy
 T. Gaidy
 M. Thomson
 M. Ritchie
 B. Kilpatrick
 N. Caruana
 T. Himmelman
 A. Johnston
 C. Asseltine
 B. Russell
 
 
GOLDEN KNIGHTS
coach: Bud Rewega
 R. Blanchard
 E. Hardy-Plummer
 R. Naccarato
 D. Amaral
 M. DeMarco
 C. Gillis
 M. Pacheco
 C. Martino
 A. Minniti
 C. Ropson
 G. Pannozzo
 L. Kell
 A. Rewega
 
FLYERS
coach: Peter Zacchigna
 A. Duchich
 D. Telford
 C. Booker
 B. Hobbs
 K. Marsh
 G. Cameron
 D. Hill
 A. Zacchigna
 M. Russo
 K. Pigott
 M. Perdue
 B. Hope
 
 
CANADIENS
coach: Brian Langman
 B. DePiero
 C. Bishop
 H. Hamilton
 I. Acosta
 K. Eves
 K. Belanger
 L. Maisonneuve
 M. Bennato
 M. Dodge
 M. Rogman
 R. Wolsey
 T. Albanese
 X. Langman
 
PREDATORS
coach: Ian Poot
 D. Robinson
 D. Ranich
 D. Wry
 E. Osieck
 G. Lemos
 L. Goulet
 L. Marrone
 M. Feaver
 N. Cordeiro
 P. Poot
 T. Castator
 M. Murad
 G. Caporiccio
 
NOVICE DIVISION (2008-2009)
SENATORS
coach:
Peter Mac Isaac
 A. Angione
 C. McKay
 C. Richichi
 E. Jones
 G. Rowe
 J. Boddy
 J. Rowe
 L. Blow
 M. Arcentales
 T. Mac Isaac
 N. Masse
 N. Buckle
 X. Mosquera
 L. Campbell
RED WINGS
coach:
Rob Norris
 M. Adams
 J. Anderson
 L. Brewer
 E. Courtney
 C. McKay
 K. Norris
 J. Salnek
 D. Simon
 K. Trapp
 K. Villanen
 A. Kent
 
 
 
 
FLYERS
coach:
Mike Hale
 A. Azevedo
 E. Bolzicco
 C. Caruso
 C. Cooper
 K. Ford
 T. Hale
 M. King
 D. Mills
 R. Mountstephen
 R. Rutledge
 S. Forsyth
 
 
 
 
LIGHTNING
coach:
Erin Howard
 K. Belanger
 K. Deschene
 T. Lange
 N. Gadd
 D. Davis
 C. Munshaw
 B. Peterson
 A. Sansalone
 M. Turano
 B. W-Young
 S. Magill
 
 
 
 
BLUES
coach:
Martin Cameron
 M. Barnard
 C. Benson
 D. Black
 J. Booker
 B. Cameron
 L. Ferguson
 A. L-Arrais
 K L-Arrais 
 O. Moody
 E. Nicholson
 C. Ward
 M. Alves
 C. Collins
 
 
BLACKHAWKS
coach:
Jeremy McKinley
 B. Bonin
 C. Cornwell
 K. Duchich
 L. Lewis
 M. Lowe
 L. Mariani
 W. McKinley
 N. Priolo
 S. Renna
 M. Furtado
 T. Robertson
 H. Ryan
 A. Williams
 
 
PENGUINS
coach:
Rui Carrasqueiro
 J. Murray
 A. Caruana
 K. Crossley
 M. Desjardins
 J. Gingras
 O. Goncalves
 A. Graham
 N. H-Moores
 C. Hope
 J. Macedo
 E. Miskimins
 K. Moore
 O. Rice
 
 
ATOM DIVISION (2006-2007)
BLUES
coach: Mike Dunlop
 G. Dunlop
 C. Dunlop
 T. McDonald
 W. Muszynski
 I. Protopapas
 A. Thorne
 E. Henderson
 G. Herron
 L. Cureatz
 N. Stevens
 N. Newton
 C. Clemmens
 K. Dodge
 L. Miller
 E. Yousif
PENGUINS
coach: Rob Norris
 D. Trapp
 K. Brown
 K. Elliot
 K. Aistrop
 K. Therrien
 L. Hickling
 M. Collins
 M. Houle
 R. Sorokan
 S. Humphries
 Z. Khonsari
 E. Othen
 A. Ampleford
 C. Ampleford
 K. Norris
BLACKHAWKS
coach: Joe Johnson
 A. Johnson
 C. Smith
 N. Dewsbury
 L. Dewsbury
 J. Adams
 R. Cooper
 L. Pezzarealla
 M. Gaudente
 R. Anderson
 C. Robinson
 J. Knight
 E. Baceda
 N. Boate
 D. Bond
 M. Dos Santos
LIGHTNING
coach: Rui Carrasqueiro
 L. Butler
 L. Chalmers
 G. Goncalves
 L. Hudson
 J. Lagace
 A. Montgomery
 J. Rice
 M. Rowe
 J. Silva
 R. Steele
 T. Tremblett
 S. Walker
 
 
 
RED WINGS
coach: Tom Mills
 B. Bruneau
 Z. Cameron
 L. Cameron
 I. Donato
 M. Ferreira
 R. Foss
 B. Hobbs
 S. Mills
 B. Nakamichi
 C. Provenzano
 L. Rodriques
 
 
 
 
PEEWEE DIVISION (2004-2005)
PREDATORS
coach: Rick Sowman
 C. Young
 C. Maheux
 C. Krajewski
 D. Ferreira
 D. Sowman
 J. Martin
 J. Cornwell
 J. Quinney
 K. Sloan
 M. Lawrie
 N. Oosting
 R. Lewis
 T. Rodrigues
 T. Weese
PENGUINS
coach: Isabelle Roberge
 A. Anderson
 A. Clarkson
 F. Gilroy
 H. Therrien
 J. Heittola
 J. Redden
 J. Denomme
 J. MacFadden
 L. Emerson
 M. Lacroix
 S. Madronich
 Z. Weaver
 
 
RED WINGS
coach: Joe Givens
 A. Hansen-Givens
 A. Cranney
 D. Laframboise
 D. Bertham
 G. Wilson
 G. McLelland
 I. Dos Santos
 J. Hansen-Givens
 P. McLelland
 T. Gaudente
 T. Bendo
 
 
 
GOLDEN KNIGHTS
coach: Mark Mainprize
 A. Fleming
 A. Mainprize
 J. Monks
 J. Sansalone
 J. Tavolieri
 J. Louisseize
 L. Turano
 W. Boate
 
 
 
 
 
 
Last modified onThursday, 19 April 2018 21:37
2015 © South Simcoe Ball Hockey Leagues [SSBHL] All rights reserved